Dlouhé Stráně
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je jedinou přečerpávací elektrárnou v České republice. Stavba byla zahájena v roce 1987 a do plného provozu byla poprvé uvedena 20.června 1996. Funguje na principu toho, že když je nedostatek elektřiny, tak vyrábí a když je přebytek, tak elektřinu využívá k “vytlačení“ vody na horní nádrž. Tímto se dostávám ke dvěma nádržím.
Dolní nádrž leží v nadmořské výšce 824 m na řece Divoká Desná. Celkový objem je 3 405 000 m3. Horní nádrž leží na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m. Celkový objem je 2 580 000 m3. Nejhlubší bod má 26 m. Výškový rozdíl nádrží je 510 metrů.
Hlavním úkolem elektrárny je zabezpečit stabilitu elektrizační soustavy. Funguje ve dvou režimech, v turbínovém a čerpadlovém. Dříve přecházela elektrárna z jednoho režimu na druhý jen v noci. Dnes však díky vlivům větrných a slunečních elektráren přechází PVE Dlouhé Stráně z jednoho režimu do druhého i během dne. PVE Dlouhé Stráně se nachází v chráněné krajinné oblasti a proto je celý provoz umístěn pod zemí. O přečerpávání vody a výrobu elektrické energie se starají dvě 24 metrová turbosoustrojí, každé o výkonu 325 MW. Horní nádrž je s těmito turbosoustrojími spojena dvěma přivaděči o průměru 3,6 m a délce 1547 a 1499 m. To vše k “vybavení“ elektrárny. Teď už naše prohlídka...
Exkurze začala v provozní budově PVE. V této budově jsme se dozvěděli jak elektrárna funguje, jaké jsou její části a na jakém principu funguje. Poté jsme došli tunelem až k samotným turbosoustrojím. Tedy, viděli jsme jenom vrchní část. Ve velké místnosti, kde jsme viděli vršky turbosoustrojí, byly i dva jeřáby, každý o celkové nosnosti 250 tun. Jeřáby slouží v případě potřeby k vyzvednutí soustrojí na odkládací plochu.
Tato exkurze byla, ostatně jako všechny další, velmi zajímavá a fascinující. Dozvěděli jsme se snad vše o přečerpávavcí elektrárně Dlouhé Stráně.
Náhledy fotografií ze složky Dlouhé Stráně
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář