Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skládka v Supíkovicích

 Druhý exkurzní den. Další tři exkurze. Skládka v Supíkovicích, čistička odpadních vod a třídící linka v Technických službách Jeseník. To vše jsme měli stihnout v jeden den, 27.9.2011. A my to stihli.

Skládka komunálního odpadu v Supíkovicích.

Sraz naší třídy kvarty A byl přesně v 7 hodin a 20 minut na vlakovém nádraží v Jeseníku. Odtud jsme odjeli do Supíkovic. Z nádraží v Supíkovicích jsme svižným krokem za doprovodu hudby došli na skládku v Supíkovicích, ale brzo. Takže se čekalo na našeho pana průvodce. Po příchodu a po úvodním slově se naše třída, (tedy asi tak půlka) namačkala do „vrátnice“, kde jsme se dozvěděli, že každý dovezený odpad na skládku se musí pečlivě zapsat, jako je druh a váha odpadu. Vše je dokumentováno, ať už tedy papírově, tak je vše nahráváno na kamery. Také jsme mohli vidět počítačový program, kde byly přesné polohy všech aut na svoz odpadu. Poté jsme se přesunuli k samotnému jádru skládky.

     „Velký kopec z odpadů, který udusává desetitunový kompaktér“, takto by se to dalo nazvat. Ta hromada odpadků, ten zápach, ten kompaktér, vše bylo zajímavé. A co je to vlastně ten kompaktér? Velký a těžký bagr, s ostny na kolech, kterými udusává odpad. Když k nám přijel blíž, řidič vystoupil a řekl, že se můžeme podívat, udělal velkou chybu. Naše třída, teda spíše kluci se na kompaktér vrhli jako tlupa opic. Vylezli jsme skoro všude, všechno se muselo důkladně prozkoumat a zdokumentovat. Ale to odbíhám od tématu, od samotné skládky. Takže teď trochu údajů o skládce. Na skládce v Supíkovicích se odpad ukládá po etapách, při nichž se provádí proces, kdy se zakryje svah zeminou a po dokončení etapy se zemina zakryje folií.  Na skládku se mohou ukládat více méně všechny odpady, kromě nebezpečného. Skládku tvoří z 80% plast. Místo, které je určeno pro odpad, by mělo vydržet do roku 2015. Takže, když budeme třídit odpad, bude skládka pomaleji přibývat a obyvatelé Jesenicka nebudou po zaplnění skládky muset platit vyšší poplatky za odvoz odpadu na vzdálené skládky. Exkurze to byla vskutku zajímavá a poučná. Opět o důvod víc, proč třídit odpad! 

 

Náhledy fotografií ze složky Skládka